Co nového u Pidižvíků?

Autor: Blanka Valášková <oktarinka(at)centrum.cz>, Téma: Pidižvíci, Vydáno dne: 30. 03. 2009

Maskovaní Pidižvíci

Ahoj, nějakou chvíli jsme o sobě nedali vědět, tak to teď napravíme. Program našich schůzek je už nějakou dobu hodně podobný jako program Čertíků. Už jsme ale větší a šikovnější, takže si hrajeme, poznáváme nové věci a vyrábíme sami. Kromě toho si taky navzájem pomáháme.

 

Na prvním lednovém kroužku jsme plácali sněhové vločky ze slaného těsta, sice jsme doufali, že si pod lupou prohlédneme skutečné sněhové vločky, ale k našemu zklamání nesněžilo. Takže nám museli stačit fotografie… Kája z vyrábění těstových hadů nadšený zrovna nebyl, narozdíl od Pepči, který si vloček uplácal hned několik a počínal si při tom jako zručný pekař. 12.01.2009 ani 19.01.2009 kroužek nebyl. 26.01.2009 jsme se byli proběhnout v Hanově parku, hráli jsme různé hry pro zahřátí (moc se nám líbila hlavně hra na "veverku a oříšky"). Kromě běhání a hraní jsme si prohlíželi zajímavé přírodniny – šišky, větvičky a kůru stromů  (tu jsme se pokoušeli "dostat na papír pomocí frotáže".

 

02.02.2009 na Den mokřadů jsme si povídali o vlhkomilných rostlinách a prohlíželi jsme si v knihách rosnatku okrouhlolistou, sítí,  kosatce, orobince, blatouchy aj. vlhkomilné rostliny. Při vytváření  „mokřadních“ kompozic pomocí bramborových razítek. jsme se trochu ušpinili, ale naše dílka jsou vystavená na nástěnce v klubovně!

 

Na následujícím setkání jsme si povídali o Měsíci a jeho fázích. Verunka hned věděla, že Měsíc svítí "jenom jako".  Pomocí voskovek a vodovek jsme si nabarvili „noční oblohu“, na kterou jsme přidali "stříbřitý" Měsíc  vyrobený z hliníkového víčka.

 

16.02.2009 jsme se snažili vyrobit masky na karneval,  původně to měla být jenom "zvířátka". Masky jsme využili  na karnevalu ve školce a taky v Sokole:-). Dalo nám to práci, Honzík si nedal vymluvit fialovou:-) tygří....23.02.2009  nás přišlo moc málo (hm, taky byli prázdniny), ale vyráběli jsme krokodýly z papíru.

 

Počátkem března jsme si říkali o ptáčcích, které můžeme v tomto období pozorovat ve svém okolí a udělali jsme si strom s ptáčky z textilu a papíru. 09.03.2009 jsme si pochutnali na bylinkovém čaji s medem, poznávali jsme některé byliny v atlasu a povídali jsme si o jejich léčivých vlastnostech, protože v tomto předjarním období jsme dost často nemocní..., do ozdobených kalíšků jsme na vatu uložili fazolku a budeme ji pozorovat. Za domácí úkol máme fazolku za 14 dnů namalovat.

 

16.03.2009 jsme šli ven, krmili jsme kačery a kačenky a nahlíželi jsme do zahrádek, abychom se pokochali pohledem na sněženky, bledule, krokusy, petrklíče a nesměle vyrážející tulipány a narcisy. Jen nás přišlo (možná i díky aprílovému počasí moc málo)... Odvážným děkujeme za účast:-). 30.3. jsme si původně měli povídat o rostlinách, jenže se nám to nějak zvrhlo a skončili jsme u dinosaurů - no, to se stává... Tomáškovo znalosti dinosaurů mi vyrazily dech. A to je prozatím všechno.