Černá Řeka

Autor: Katka Groesslová <csop.libosvary(at)seznam.cz>, Téma: Louka na Černé Řece, Vydáno dne: 07. 11. 2013

Louka na Černé ŘeceLouku na Černé řece si letos vzal na starost pan Němeček. Pokosil a uklidil sušší část, v podmáčeném kuse ale narazil na limity své techniky a lidských zdrojů a tak jsme uzavřeli oboustranně výhodnou dohodu - my louku dosekáme, pohrabeme a vyvozíme a jako bonus přidáme opět pokosení a shrabání močálu za potokem. Pan Němeček nám za to vyveze trávu ze suché části Louky na Staré Huti a pak v říjnu z Hvožďanské louky.

Posekat zbytek louky nebyl problém. Takže šup za potok a pokosit mokřinu. Jenže ouvej, chyběl už jen kousek, když se porouchala na sekačce převodovka a stroj zůstal stát a hotovo. A co teď s tím? Opravit na místě to nešlo, takže nezbývalo, než ten nefunkční krám dopravit domů. Jenže dostaňte 150 kilový stroj z bažiny přes potok a pak ještě 300 metrů k autu a káře. Takže na místě rozebrat na prvočinitele a vynosit ven. Úctyhodný výkon. Doma dorozebrat a vyměnit převodovku a druhý den zase zpátky na Černou Řeku. Zbývající kousek byl dosekán raz dva, ale při přejezdu zpět k potoku se podařilo Frantovi zapadnout a trvalo dlouhé dvě hodiny, než mašinu zase vyprostil. To bylo dílo. Aspoň že nahrabání pak proběhlo v klidu. Úklid trávy už snad bude bez potíží!

 

Trávu jsme vyváželi na řádky v suché části, kde je pan Němeček sbíral se svým strachtorem a sběrákem a odvážel na kompost. Ovšem znáte pana Němečka – jako správný zemědělec je pořád na útěku, takže všechno rychle nebo ještě lépe fofrem, aby už to bylo a mohlo se jít dojit. Ozývalo se hlasité skřípání a bouchání, jak sběrák nestíhal haldy mokré trávy sbírat. Pan Němeček tomu šlapal na krk, takže se sběrák v mžiku s velikým hlomozem ucpal, traktor chcípnul a další hodinu jsme to rozebírali a čistili. Strávili jsme tam úklidem celý den. Ty paloučky na Černé Řece jsou pěkně vypečené... Není nad výhodné obchody :-).