Pastva na Štítarském kopci

Autor: Katka Groesslová <csop.libosvary(at)seznam.cz>, Téma: Štítarský kopec, Vydáno dne: 26. 06. 2014

Kozy na svahu Letošní rychlý nástup jara znamenal i brzké povolání kozích a ovčích stád do práce. Ovce zahodily vlněné kabáty, kozy si zašly na manikúru a mohlo se vyrazit.

 

Jižní svah Štítarského kopce už v polovině dubna nabízel spoustu chutné pastvy, takže jsme vytáhli ohradníkové sítě a celý svah zasíťovali. Skály neskály, už v tom máme praxi. Přivezli jsme celou kozí bandu, která se okamžitě rozprchla po svahu a navěsila na trnkové keře. Taková dobrota! Následně jsme stádo na svahu posílili skupinkou ovcí (samé starší dámy) s jehňaty, chovným beranem a mladými beránky.

Zatímco ovečky poklidně odpočívaly pod keřem, pak se protáhly, trochu popásly, zašly napít k řece a vrátily se zase zpátky pod keř, kozy měly celé dny velmi napilno. Loupání akátových kmenů je bezva zábava, taky trnky se musí okousat, všechny skály vyzkoušet, jak se na nich pěkně rozvaluje...

 

Ovečky na jižním svahu Ze zimoviště jsme na horní část kopce přivedli stádo chovných jaků. I oni měli radost, že začíná pastva a vesele poskakovali a ochutnávali. Kuliočko asi už taky na stará kolena dostala rozum a poprvé nelítala po kopci jako smyslů zbavená, ale rozvážně a spořádaně se sunula se stádem.

 

A na nás zbylo obsekávání, kontrolování a opravování ohrad (divočáci ještě nepochopili smysl ohradníku a často berou ohradu s sebou) a vození vody.

 

Jaci na Štítarském kopci Mlsné jazyky našich živých sekaček zbavily jižní svah postupně veškeré jedlé vegetace, sucho udělalo taky své, takže jsme v červnu pustili ovce a kozy nahoru k jakům, kde se společně pasou dosud.

 

Ohradníkové sítě jsme zase složili, přestože se na svah kozy zase vrátí, jiank by nám je divočáci úplně zničili. Aspoň si zlepšíme fyzickou kondici při další stavbě ohrady.