Spasené Mělnické tvrziště aneb můžete vyrazit na třešně

Autor: Katka Groesslová <csop.libosvary(at)seznam.cz>, Téma: Mělnické tvrziště, Vydáno dne: 30. 06. 2014

Příjezd na tvrzištěTaké jačí kluci vyrazili v dubnu na cestu. Ze zimoviště na Úrazovce (jak název napovídá, je to louka, kde dochází k častým zraněním traktoristů, někdy dost kuriozním) se jaci tentokrát vezli přepravníkem. Ne že bychom byli tak líní je odvést, ale obě dvě cesty na Mělnici vedou těsně kolem stád dobytka – jedno se toulá často mimo ohradník, druhé tvoří samí býci. Pravděpodobnost střetu s cizím dobytkem je tedy vysoká a nechceme zbytečně riskovat potíže.

Jaci samozřejmě hned poznali, že se bude něco dít. Zvedli se a šli nám naproti. Nasadili jsme ohlávky, Hádes měl k tomu jako obvykle pár poznámek. Za chvíli byl slyšet traktor a přepravník. Naloženo bylo hned a vyrazili jsme na Mělnické tvrziště, kde už stála připravená ohrada.

 

Poklidné vystupování z vozu sledovala z bezpečné vzdálenosti za plotem paní „sousedka“, která povídala, že rodinka už je zase zpátky. Rodinka? No, přece táta – tj Hádes, máma – tj Hermes a dítě – tj Orfeus...

 

Pohoda na tvrzištiJaci se začali hned popásat, zkoumáním ohrady se vůbec nezdržovali. Po chvíli se svalili na jednom z valů. Havaj na tvrzišti trvala dva měsíce. Při každodenních kontrolách jsme snad ani jednou neviděli kluky při pastvě, celé dny prováleli na akropoli nebo v třešňovém sadu. To se tak někdo má!

 

Letos to krásně vyšlo – jaci tvrziště opustili akorát, když dozrávají třešně. Tudíž nic nebrání nájezdům bublaniny a kompotu chtivých domorodců (sotva jaci vytáhli paty a složili jsme ohradu, už se česalo ve velkém). Jestli máte chuť, vyražte taky, třešně jsou letos vynikající.