Z tvrziště rovnou do lesíku

Autor: Katka Groesslová <csop.libosvary(at)seznam.cz>, Téma: Mělnické lesíky, Vydáno dne: 30. 06. 2014

Hermes si jde pro ohlávkuOhradu v Mělnickém jsme stavěli 46 minut (obsekání, roznesení a instalace sloupků, natažení dvou lanek). Slušný výkon, ale příště to stihneme ještě rychleji (jak praví klasik: bo není čas....).

 

Jaci dobře věděli, že jdou na novou pastvinu, vyhlíželi z valu Mělnického tvrziště, jak stavba ohrady pokračuje. Takže ve chvíli, kdy jsme se na tvrziště vrátili s ohlávkami, stáli pěkně nastoupení. S převedením nám pomohli manželé Ramikovi z Mělnice a jejich švédská návštěva. Jačí kluci se chovali naprosto vzorně, takže šlo o bleskovou akci.

Zatímco jaci už ochutnávali trávu v lesíku, my jsme se vrátili na tvrziště rychle složit ohradu a pochutnat si na třešních.

 

Jaci s vodičem panem RamikemLesík v polích je jediný, kde se bude nadále pást. Druhé dva čeká opětovné zarostení. Důvodem je, velmi zjednodušeně řečeno, že jistý úředník od stolu podle letecké mapy změnil kulturu z ostatní plocha na lesní pozemek (vypadá to jako les, tak to bude les, lesů není nikdy dost). Došlo k tomu náhodou či omylem, leč nelze to vzít zpět. A jak si jistě pamatujete ze školních let, pastvu v lesích zakázala už Marie Terezie. Tudíž nám teď zákon zakazuje na pozemcích pronajatých za účelem pastvy v pasení pokračovat a veškerý čas, energie a práce byly vynaloženy zbytečně. Ale člověk nemůže vyhrát všechny bitvy.