Kosení na Louce u Staré Huti

Autor: Katka Groesslová <csop.libosvary(at)seznam.cz>, Téma: Louka u Staré Huti, Vydáno dne: 12. 09. 2014

Louka před kosenímVíte, že přírodní památku „Louka u Staré Huti“ kosíme letos už dvanáctým rokem? Pamětníci určitě živě vidí těžké začátky, kdy banda mladých nadšenců poprvé v roce 2002 naběhla na dvouhektarovou louku povzbuzována optimistickými časovými plány našeho pana předsedy. Pro představu jsme zalovili v archívu a takto probíhalo kosení v roce 2003….

 

...Stejně jako v loňském roce jsme pokosili dvouhektarovou Louku na Staré Huti. Veškerá pokosená travní hmota musela být tentokrát z přírodní památky odvezena. Obrátili jsme se proto na místní statek s žádostí o odvoz travní hmoty. Paní vedoucí nám ochotně slíbila valník přistavit a plný pokaždé vyvézt.

S kosením jsme začali 3.8.2003, kdy se zúčastnilo 7 členů. Valník na louce nestál, protože na statku opravovali kombajn a neměli čas jej přetáhnout. Pokosenou trávu jsme tahali v plachtách na velkou hromadu uprostřed posekané plochy. Všichni brigádníci postupně odpadali a schovávali se ve stínu, neboť počasí nám přálo, bylo 35°C ve stínu. Jen předseda obsluhující křovinořez se zdál vůči horku imunní. V košili s dlouhými rukávy a v dlouhých kalhotách pokračoval neúnavně dál, dokud nedošel benzín. A ještě si pochvaloval, jak si pěkně zasekal.

 

10.8.2003 dorazili 3 členové na místo naložit na valník hromadu z minulého týdne. Telefonicky slíbený valník nikde a na statku ani noha.

 

17.8.2003 se sešlo 7 členů, kteří nestačili žasnout - valník tu opravdu stál, pouze na špatném místě - asi o 200m výše pod lesem. Na statku slíbili chybu během dne napravit. Kromě toho se naše malá mechanizace rozhodla stávkovat, takže jsme řešili nejrůznější technické závady, nad kterými i odborníci v servisu nechápavě kroutili hlavami. Zachránil nás kamarád z nedaleké obce, který nám ochotně zapůjčil svůj bezporuchový profi křovinořez. Pokosili a uklidili jsme další kus - opět na hromadu. Když jsme se chystali vyrazit domů, přijel traktor a valník přemístil k první haldě, kterou jsme tedy ještě naložili, abychom se příště nezdržovali.

 

24.8.2003 dorazilo na místo 5 členů a jeden nečlen. Nevyvezený valník už nás ani nevyvedl z míry. Později dorazil traktorista a obsah valníku vyvezl na hnojiště, prázdný valník pak přistavil k další hromadě, kterou jsme hned naložili. Při této brigádě utopila většina zúčastněných svou obuv v bažinách uprostřed louky, jedna členka si naplnila bahnem úplně nové gumovky (jak se přiznala v listopadu na schůzi, ještě je nevyčistila).

 

29.8.2003 se zúčastnili brigády 3 členové a 1 nečlen. Tentokrát celý den pršelo. Valník stál prázdný na správném místě. Hned jsme začali nakládat, aby mohl být vyvezen a znovu přistavěn. Dokončili jsme kosení a úklid, naložili poslední valník (doufáme, že tam nestojí ještě dnes)...

 

A uklizená plocha...Z pravěku zase zpátky do současnosti: letos na louku naběhli naši dva elitní sekáči a jeden profesionální hrabač. Když odjížděli, byla celá plocha úhledně posekaná a shrabaná na řádky. Na suchých částech se letos sušilo seno pro koně z Huti, tráva z podmáčených ploch se s pomocí siláka Jožina přesunula z louky na kompost. Přijeli, posekali, shrabali, uklidili, odjeli. Rutina. A co o rutině napsat, že? Snad jen to, že to zřejmě má smysl. Orchidejím se daří velice, rozšiřují se po celé ploše a jezdí se na ně dívat spousty lidí s širokého a dalekého okolí….

 

A jak se člověk stane elitním sekáčem nebo profesionálním hrabačem? Stačí zvládnout prvních sto hektarů a pak už jen dlouho vydržet :-).

 

Kosením práce na Louce u Staré Huti samozřejmě neskončily, následovala podzimní pastva ovcí.