Saša radí pastevcům...

Co by pastevecký mazák sepsala Saša Polarczyk nějaké rady pro Vás, budoucí pastevce, aby Vám usnadnila práci. Konkrétně se týkají Štítarského kopce a práce se stádem oveček."Jak chytit ovci"

Potřebujete tři, minimálně dva bači. Ovci na volném prostranství chytit nelze, takže musíte pomalu nahnat ovce do nějakého rohu, aby neměly kam utéct. Ve chvíli, kdy ovce klidně stojí v rohu ohrady, vyhlédněte tu, kterou chcete chytit a začněte se velmi pomalu přibližovat ke stádu. Ovce se budou postupně trousit a zdrhat kolem vás, ale protože jsou v těsném hustém chumlu, nemůžou nabrat rychlost a vy máte čas popadnout tu vaši. Běžně to však vychází na třetí pokus...

"Jak povalit ovci"

Ve chvíli, kdy popadnete vyhlídnutou ovci za kožich, už ji nikdy nesmíte pustit. A zároveň ani nesmíte zatáhnout k sobě. Držte ovci oběma rukama za vlnu a nechte se chvíli unášet jejím směrem. Ostatní pastevci vám musí pomoct a nadběhnout ovci zepředu a z boku. Pak mistrovským "rugbyovským" skokem ovci zalehněte, aby nemohla utíkat dál. Pak ovci co nejdříve posaďte na zadní nohy, což se vám podaří nejjednoduššeji tím, že ji nadzdvihnete a podkopnete jí nožičky směrem zezadu dopředu. V této poloze se ovce uklidní a nebude zdrhat. Je třeba velké síly, abyste ovci přesvědčili, že nemá šanci. Nebojte, ovce jsou silnější než vypadají, takže ublížit se jim prakticky nedá.. :-))

"Jak podat ovci lék"

Když ovce sedí, jeden pastevec ji drží za tělo a přední nohy a druhý z hlavu. Třetí pastevec strčí ovci lék do krku až za jazyk (např. pomocí lžičky). Je třeba se dohodnout, kdo ovci otevře tlamu. Ideální je pastevec, který má na starosti hlavu. ¨

"Jak hnát ovce do kopce"

Když ovce ženete do kopce, jak je tomu na Štítarském kopci, kde je mnoho skal, a ovce se zapomene u trsu trávy nebo vznikne tlačenice, pomůže, když pastevec za stádem zatáhá ovce za kožich směrem k sobě, jako by si je chtěl přitáhnout. Ovce automaticky začne prchat opačným směrem, čili do kopce.

"Jak nahánět ovce u křaků"

když se ovce dostanou až k houštině, ze které je nelze vyhnat systematickým zaháněním, pomůže, když se jeden z pastevců přikrade ke křoví, odkud je třeba ovce vyhnat a zuřivě zaštěká jako pes. Musí se to ale umět (Hynkovi to fungovalo)!

"Jak svolávat zaběhlé ovce"

Když se od stáda oddělí menší skupinka ovcí, ve chvíli, kdy nemohou najít stádo, začnou bečet. Ideální je, když pastevci napodobují hlas ovcí a bečí nazpátek. Zaběhnuté ovce přijdou za hlasem nebo bečí tak dlouho, dokud je pastevci nenajdou.

"Jak systematicky zahánět a nahánět"

U zahánění ovcí vždy platí pravidlo nadbíhání. Čili jediná cesta, která je pro ovce volná musí být ta, kam chcete ovce poslat. Pastevec nesmí spoléhat, že ovce půjde tam, kde on stojí. To jen v případě, že jsou ovce na pastevce zvyklé, nebo že má pastevec pytel suchých rohlíků. Toto pravidlo dále nefunguje na skalách, kde umí nahánět jen Katka. Ostatní pastevci používají vodítko..

"Jak nepanikařit"

Když se mezi pastevci objeví pocit, že je vše ztraceno a že ovce jsou nenávratně v háji, tak na Štítarském kopci se ovce vždy nakonec někde najdou. Ideální je zahnat větší část stáda a pak hledat ve dvojicích.

"Jak se neztratit"

Štítarský kopec je velký a často se tam hledají nejen ovce, ale i pastevci mezi sebou. Ideální je mít předem domluvený pokřik, hvizd, jekot, cokoliv, co nezní jako bečení (ale i bečení může být)..

"Na co letí ovce"

Ovce milujou spadané švestky a hrušky, takže jestli zdrhnou a není po nich vidu a slechu, nejspíš se někde nacpávají. Proto je dobré mít přehled, kde rostou tyto stromy a první hledat tam. Je to spolehlivé. Stává se, že dokud ovce nedostanou "svoje", budou mít stále zaječí úmysly. Proto je někdy dobré je nechat nažrat je laskomin a pak pasou v klidu. Anebo si nasbírat spadané hrušky a švestky do kapes a pak jimi ovce uplácet..

 

Saša :-) 


| Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 06. 12. 2007 | 5216 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS