Jaci, krávy, ovce

Stručně o jacích, uherském stepním skotu a valašské ovciJak domácí (Bos mutus f. grunniens) Jak domácí

Domestikován v Tibetu před 4000 lety. Je mnohem menší než jeho divoký předek - jak divoký (Bos mutus). V současné době žije v Asii 12 - 18 miliónů domácích jaků. V menším počtu se chovají i v USA, Kanadě a v Alpách ( a v Libosvárech :-)). Divocí jaci jsou velmi vzácní, podle některých údajů již vyhynuli, přesněji řečeno byli vybiti.

Oproti svému divokému předkovi (Bos mutus), který dosahoval kohoutkové výšky 2 metry a hmotnosti 1000 kg, je jak domácí trpaslíkem. Býci dosahují hmotnosti kolem 400 kg, krávy 250 kg. Barva jaků domácích je různá, od bílé po černou. Chová se pro maso, mléko, vlnu a zejména jako pracovní síla.

 

Uherský stepní skot (Bos taurus)

Uherský stepní skot
Středně velké plemeno staré minimálně dva tisíce let. Býci dosahují kohoutkové výšky min. 150 cm a hmotnosti 800 kg, jsou na hlavě a předku těla zbarveni tmavě, jinak světle šedí. Krávy v kohoutku 140 cm, hmotnost 500 kg, jsou čistě bílé kromě okolí sliznic.
Tito skromní a odolní tuři se používají hlavně jako pracovní zvířata.

Přežívá asi 1000 ks. 

 

ValaškaPůvodní valaška - beran
Vyznačuje se malým tělesným rámcem, výbornou chodivostí a pastevní schopností. Vykazuje však nízké parametry užitkovosti. Berani jsou rohatí, bahnice byly většinou bezrohé, ale nyní převažují rohaté. Rohy jsou většinou šroubovitého tvaru.
Živá hmotnost beranů 45-60 kg, u bahnic kolem 40 až 45 kg. Zbarvení může být různé - základní je bílé, ale vyskytuje se i šedé, černé nebo strakaté.
!V roce 2005 žilo 252 jedinců!


| Autor: Franta Groessl | Vydáno dne 28. 12. 2007 | 19243 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS