Krmítko z PET lahve

V téměř každé domácnosti se najde prázdná PET lahev, z níž si můžete velice snadno vyrobit krmítko pro sýkorky. Pokud stejně jako my nápoje v PETkách nekupujete, nezbyde Vám, než přepadnout souseda, až půjde vynést plasty do kontejneru, a obrat ho o jednu lahev.Jak na to? Vezměte čistou suchou nejlépe dvoulitrovou průhlednou PETku. Zhruba ve třetině (od dna) vyřízněte otvor - jeho délka by měla být třetina obvodu lahve, výška asi 10 centimentrů. Uzávěr provrtejte nebo propalte horkým drátem. Provlečte provázek nebo saturnu, na její konec udělejte větší uzel nabo navlečte např. korálek. Krmítko pověste nejlépe na větev stromu dál od kmene. Do krmítka nasypte slunečnici. Uvidíte, že sýkorky krmítko velmi rychle objeví. Odměnou Vám bude možnost pozorovat jejich neuvěřitelné akrobatické kousky. Sýkory dokáží přistát i na krmítku, které se ve větru točí či létá sem tam.

 

Pokud stejně jako my přikrmujete ptáčky jen když mrzne nebo leží sníh, doporučujeme po oteplení zbytky slunečnice z krmítka vysypat. Jinak totiž během teplejších dní může začít plesnivět a zbytečně způsobit ptákům zdravotní potíže. 

 

Naše krmítko navštěvuje spousta koňader, modřinek a babek. Podle odborníků je tento typ krmítka určen jen pro sýkory, ostatní ptáci nejsou údajně schopni na pohyblivém krmítku přistát. Brhlíci, vrabci, zvonci či pěnkaváci v Libosvárech to ale nevědí a létají na krmítko také. Máme tu i jednoho zvlášť líného zvonka, který přistane v krmítku a sedí v něm jako buchta. Okolo rozčileně poletují hladové sýkory, ale nezbývá jim, než počkat, až se zvonek nabaští a pohoupe :-). Pod krmítko létají pro zbytky dva strakapoudi.

 

Na jaře krmítko sundejte, vypláchněte a odneste do kontejneru  na plasty. Na podzim si uděláte nové.  

 | Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 10. 01. 2009 | 14059 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS