Kosení na Hvožďanské louce 1.

Hořec hořepník s vajíčky modráska hořcovéhoNa Hvožďanské louce každým rokem začínáme i končíme. S kosením samozřejmě. První část se kosí poměrně brzy, jen co odkvetou vstavače kukačky, vstavače osmahlé, pětiprstky a prstnatce májové. Druhá část s hořci hořepníky je ponechána pro nerušený vývoj modráska hořcového a kosí se až na podzim.

 

Na Hvožďanské louce bylo velmi živo. Tisíce kobylek, sarančí, cvrčků, stovky nejrůznějších motýlů a jiných hmyzáků – nevídáno! Také modrásci v hojném počtu poletovali po louce a činili se. Rozkvétající hořce byly plné vajíček.

Vytyčili jsme plochy s hořci, které zůstanou na podzimní seč a pustili se do práce.

 

Posekáno, uklizeno - ne nadarmo se této části louky říI ten nejhorší stopař snadno poznal, že před pár dny na Hvožďanskou louku opět zavítalo stádo krav z nedalekých Hvožďan. Hotové vyšlapané dálnice, vyleželá místa a spousta exkrementů. Pro sekáče je to skutečná radost. Zválená tráva se prakticky nedá dobře posekat a když křovinořezem naberete kravský lívanec, tento se rozletí a většina hmoty skončí na sekáčově oděvu, je to lahůdka. Za chvíli vypadáte jako chodící kravinec a nikdo s vámi nechce kamarádit.

 

Nakonec bylo samozřejmě posekáno a shrabáno na řádky. Další den jsme trávu sbírali a odváželi na daleký kompost. Škoda takové spousty voňavého materiálu!


| Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 12. 09. 2014 | 865 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS