Letos nebudeme kosit tři lokality

Šnajberská loukaNaše křoviňáky letos nezavrčí v přírodní památce Veský mlýn, v přírodní památce Louka u Šnajberského rybníka a v přírodní památce Racovské rybníčky.

 

Práce na Veském mlýně jsou pro letošek pozastaveny z důvodu přípravy nového plánu péče. Od příštího roku by se měli kosit jen nejcennější menší plošky a CHKO uvažuje i o pastvě ovcí a koz. Takže na Veský mlýn bychom se měli teoreticky za rok zase vrátit.

Jiná situace je s Racovskými rybníčky a Loukou u Šnajberského rybníka. Tyto lokality spravuje Plzeňský kraj, který letos v květnu vyhlásit výběrové řízení na údržbu 19ti lokalit v celém Plzeňském kraji na následujících pět let. Výběrové řízení je vázané k dotaci z Operačního programu Životní prostředí, o níž Plzeňský kraj zažádal. Zvažovali jsme, zda se výběrového řízení zúčastnit a nakonec jsme do toho nešli. Jednak podmínky byly pro malou neziskovku dost přísné (pětiletý závazek zvlášť, vždyť kdo ví, třeba budeme za pět let ležet někde v paneláku u televize), příprava dokumentace, která se měla doložit, by nám zabrala víc času, než samotná péče o obě území. Navíc nesouhlasíme s nastaveným managementem na Racovských rybníčcích - opatření, která se zde poslední roky provádí, lokalitě neprospívají, naopak.

 

Nabízeli jsme, že v případě, že by se nikdo nepřihlásil a nebyly prostředky na zajištění managementu, pokosíme a uklidíme louku na vlastní náklady bez nároku na odměnu. Ale byli jsme ujištěni, že na všechny lokality zájemce je a našich služeb nebude třeba. Výběrové řízení ještě nebylo uzavřeno, neví se, kdo je vyhrál. Přesto jsou lokality už pokosené…


| Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 12. 08. 2010 | 2057 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS