Na Mělnickém tvrzišti bylo letos rušno

HádesJačí kluci Hermes, Hádes a Orfeus dorazili letos na tvrziště rovnou ze zimoviště na Úrazovce a byli v sedmém nebi. Valy, do kterých se dají tak báječně zarývat rohy, stromy, o něž se mohou pořádně podrbat, chutná pastva, chalupáři v sousedství, které mohou pozorovat, později zrající třešně, na nich si tak rádi pochutnávají. Věděli jste, že jaci plivou pecky?!

 

Jaci dorazili novým jakobusem – byla to zkušební premiéra – jestli se tam vůbec vejdou a jak se jim bude líbit nová forma přepravy.

Moc to neřešili, jen Hádes zavadil při nastupování rohem o střechu, ale je to chytrý chlapík – couvnul, sklonil hlavu a bylo to (příště už stejnou chybu neudělal). Orfeus čili Fík chvátal, aby se dovnitř vešel a nacpal se na druhou pozici, Hermes nastoupil poslední. Celkový čas nakládky včetně chycení, přivedení z louky, divení se nezvyklému vozu a testování nové rampy: 15 minut.

 

Ovečky na tvrzištiKdykoliv jsme dovezli vodu (denně vypili 200 litrů) nebo se zastavili jaky zkontrolovat, našli jsme je, jak se povalují na akropoli. V práci (tj při pasení) jsme je nezastihli snad ani jednou. Ale tráva na tvrzišti postupně ubývala, takže občas přece jen zvedli zadky a zašli si na svačinku.

 

Jaky jsme pak odvedli do Mělnického lesíku, ale tvrziště se nám zdálo ještě málo „uklizené“. Složili jsme jačí ohrady, postavili kolem ohradníkové sítě a přivezli stádo ovcí. Ovečky vyběhly na valy, rozhlédly se a zase se seběhly u vchodu, že tady nebudou, že tu není nic k jídlu. Neukecaly nás a musely na tvrzišti zůstat. Tři dny protestovaly, bečely na kolemjdoucí, že jsou chudinky, že je moříme hlady a ať si pro ně přijedou z ovčího útulku. Čtvrtý den to vzdaly a začaly pracovat. Vyholily zbytky trávy, keříky, ostružiní, maliní. Nakonec se na tvrzišti spokojeně popásali čtrnáct dní a nechtělo se jim ani domů.

 

Do jara bychom rádi provedli menší vyřezávku náletových dřevin a uklidili větve z rozlámaných starých třešní.


| Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 15. 10. 2015 | 1436 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS