Na návštěvě u Čertíků a Pidižvíků, aneb 1.pololetí roku 2010

Procházka 24.5.2010

Pozdě, ale přece přináším již tradiční souhrn o dění na kroužcích Čertík a Pidižvíci. Připomínám, že se obvykle na schůzkách držíme stejného tématu, který je odstupňován podle věku dětí v konkrétním kroužku.

Na první lednové schůzce jsme měli štěstí a zrovna v době kroužků sněžilo, tak jsme chytali na tmavou čtvrtku sněhové vločky a prohlíželi jsme si je pod lupou – a nemuseli tak zůstat jen u teorie:). Kromě toho jsme si sněhové vločky výtvarně ztvárnili... U sněhu jsme se zdrželi i na dalším setkání, kdy jsme si povídali o tom, co dělají některá lesní zvířátka v zimě a následně jsme se snažili porovnávat stopy ve sněhu.25.01.2010 jsme si kvůli přípravám na stěhování klubovny hráli a vybarvovali jsme mandaly. Byla jsem překvapená, jak to děti i rodiče bavilo:). Prvního února jsme šli ven, pozorovali jsme stopy ve sněhu a také jsme sáňkovali, koulovali se – prostě řádili ve sněhu. A vítejte v nové klubovně! Po menších peripetiích jsme se přestěhovali – nakonec do Panského dvora - a poprvé v novém - jsme si vyprávěli o sovách a jejich způsobu života – a od té doby všichni umíme každý vyjmenovat alespoň 5 našich sov.


15.02.2010 Čertík nebyl. Poslední únorový týden jsme si vyjmenovali a ukázali několik psích ras – a povídali si, jak se máme k pejskům chovat, co je jim příjemné, a čeho se máme vyvarovat. 1. března jsme si povídali o člověku a lidských rasách, malovali indiány, černoušky, asiaty... Následujícící týden jsme se začali pozvolna připravovat na Velikonoce – že trochu brzo? Možná ano, ale velikonoční osení potřebuje trochu času, aby nám vyrostlo – takže je třeba ho zasít hned:). 15.03.2010 kroužky z technických důvodů nebyly, ale vynahradili jsme si to 19.03. při JARNÍ DÍLNIČCE, kde jsme již tradičně malovali kraslice (více zde). Hned na to v pondělí jsme přivítali jaro – a vyrobili jsme si líhnoucí se ptáčata. 29.03.2010 jsme si osvěžili oblíbené filcování z ovčí vlny – tentokrát suchou metodu. Vznikla jarní zahrádka s rozkvetlými tulipány, narciskami a různými abstraktními květinami...


Po Velikonocích jsme se podívali při „Zamotaném dni“ do říše pavouků – víte, že existuje pavouk vegetarián? Děti si na pavouky i chvíli hrály a prolézali se po pavučině. Maminky si zase pavouka umotaly z vlny... 19.04.2010 jsme oslavili Den Země, každý z nás si nedaleko ekocentra vybral strom a obtiskl si jeho kůru do modelíny, následně jsme si v klubovně obtisk odlili a získali jsme zvláštní sádrové kachlíky. Poslední dubnový kroužek jsme u stromů zůstali, tentokrát jsme malovali rozkvetlé stromy. Je opravdu jaro? Venku to tak nevypadá – no tak si jaro vykouzlíme alespoň v klubovně – oblíbeným tiskáním bramborovými razítky – co to? Kytičky vycházejí v tmavých barvách, že by to bylo tím počasím? Kromě toho si na „Májové“ povídáme o včelách a o zázraku, jak se z květu jabloně stane jablko. 10.05.2010 jsme si přinesli květináče, ozdobili si je. Co si do nich zasadíme? Že by hrášek? 17.05.2010 jsme si v rámci Šnečího programu povídali o hlemýždích a několik jsme si jich udělali z prázdných ulit a samoschnoucí modelíny a zužitkovali jsme při tom zbytky barev na sklo. Poslední květnové setkání jsme si šli hrát ven – sice se honí mraky, ale neprší:) – hrajeme na vodníky, na královnu a kromě toho se jdeme jen tak pokochat krajinou a přírodou na louku za město... 28.05.2010 i Čertíci přišli na Hravou dílničku. 31.05.2010 jsme putovali Za motýlem.


Na první schůzce v červnu jsme si osvěžili třídění odpadů. Vzkaz maminek Čertíků: prosíme vás – v Domažlicích házejte kartonové obaly (tzv. „tetrapaky“ např. od mléka, džusů a jiných nápojů) do žlutých kontejnerů na plasty a ne do papíru... 13.O6. se několik Čertíků, Pidižvíků a Baboček přišlo podívat na Setkání s přírodou na Pařezovský kopec, o který se jako ČSOP Libosváry staráme. V pondělí 14.6. jsme si zlehka povídali o Vesmíru, hvězdách a planetách a pořádně si prohlédli výstavu, kterou nám zapůjčila Západočeská pobočka ČAS v Rokycanech. Ve zbylém čase jsme vyráběli vlastní planetky a hvězdy ze starých kalendářů. Následující týden jsme malovali vodovkami letní květinový závěs do okna. Parádní patlání... a na posledním červnovém programu jsme si povídali o tom, co budeme dělat o prázdninách. Připomínáme, že i o prázdninách kroužky občasně budou!!!


| Autor: Blanka Valášková | Vydáno dne 08. 07. 2010 | 1506 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS