Na Staré Huti netradičně v sprnu

Posekáno, nahrabánoPo jarním orchidejovém rekordu bylo rozhodnuto, že letos se bude louka na Staré Huti kosit až orchideje všechny odkvetou a semena dozrají a vypadají. Tudíž u Jančů si připadali jako ve Vietnamu, kolem domku trávy po pás a nikde žádní sekáči.

 

V druhé polovině srpna už bylo téměř všechno dozrálé, tak jsme si řekli, že už dál nebudeme čekat a vrhli jsme se na to moře trávy. Šlo to jako po másle. Vesměs rovinka, sem tam mokřejší kousek, prostě procházka. Tráva nahrabaná na úhledné řádky krásně voněla.

Hmotu ze suchých částí odvážel pan Němeček na kompost až do Nemanic. Jako vždy při prvním najetí do řádku ozvaly se zvuky podivné a ještě podivnější a sběrák se zakousl a konec. Jenže my už máme za ta léta spolupráce s panem Němečkem a jeho zajímavou technikou opravy sběracích vozů všeho druhu a všech značek v malíčku. Takže Franta vytáhl nářadí a sběrák zase zprovoznil. A po úklidu...Ručně jsme nakládali a uklízeli nejmokřejší části – tzn. místa, která jdou jen s obtížemi projít), zbytek doklidil zase náš Jožin z bažin – obojživelná speciální souprava na úklid trávy v extrémních podmínkách vlastní výroby (fotku nepřiložíme, ještě byste to okopírovali a za těžké prachy pak prodávali jako svůj vynález). Louka po akci vypadá, jako kdyby trávu vysál veliký vysavač, stopy po přejezdech nenajdete, tak je to vymakaný!

 

Z podmáčených částí jsme trávu postupně vyváželi na kompost v těsné blízkosti památky. Po zetlení materiálu bude kompost rozvezen po území (už se na to těšíme – máme skvělé malé rozmetadlo za koně, které zde zapřáhneme za náš obojživelný traktor – koně by se propadali – a to se bude rozmetat jedna báseň).

 

Smáli jsme se, že kdysi pro nás byla Louka na Staré Huti těžkou výzvou, kde jsme cedili krev a dnes to tu považujeme za odpočinkové záhumenkové sekání... Holt časy se mění.

 

Ale moc pěkně jsme to pokosili, to se musíme zcela neskromně pochválit!


| Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 07. 11. 2013 | 870 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS