Pasení v lesících

Vedení jaků z jednoho lesíka do druhéhoSamozřejmě i v Mělnických lesících se letos vydatně páslo. Ovce a kozy si stěžovaly na způsob cestování. Jsou totiž rozmazlené a jít po svých už jim moc nevoní. Obzvlášť starší dámy předstírají, že jim nožičky už neslouží a opravdu bychom je měli naložit a ty dva kilometry do Mělnických lesíků pohodlně dovézt. I kámen by se nad nimi ustrnul. Ale jakmile naše důchodkyně vidí příležitost nás pozlobit a zdrhnout, to byste měli vidět, jak rychle zapomenou na nedostatek sil a metou si to tak, že jim mladé ovce nestačí.

Ovce a kozy střídali v Mělnických lesících jaci, kterým se tam moc líbí. Hermes, Hádes a Orfeus se velmi rádi vozí přepravníkem, ale nemají nic ani proti pěkné procházce na vodítku – prostě ideální spolupracovníci. Letos byli kluci mimořádně vzorní, při všech přesunech se chovali naprosto skvěle, žádné lumpárny, zkrátka parádní práce. Akorát Hermes jako vždy, když ho vede někdo, kdo si není úplně jistý, dotyčného znervózňuje třesením rohů a chůzí „tělo na tělo“. Nejistý vodič se samozřejmě zpotí, začne si povídat (hodnej chlapík, hlavně už nechoď blíž, prosím tě). Přitom stačí lehce zacukat vodítkem a případně Hermese okřiknout (dohodnutý povel je „jdi do háje“) a Hermes toho okamžitě nechá a zařadí se na své místo. Ale vysvětlete to někomu, kdo považuje možnost vést jaka na vodítku za romantiku nejtěžšího kalibru a pak tváří v tvář půltunovému chlupatému rohatému mírně poťouchlému zvířeti výrazně zbledne a třesoucíma se rukama tvrdí, že to je v pohodě a že to určitě zvládne.

 

Naštěstí s námi nezkušení vodiči nechodí moc často. S většinou přesunů jaků nám letos pomáhala Sára, které je úplně fuk, co má na druhém konci vodítka, a Verča, která toho svého jaka vždycky nějak ukecá.

 

Po vydatných jarních deštích se staly z lesíků malé pralesy, po spasení a letních vedrech zase vyschlé polopouště. Zajímavý rok.


| Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 25. 11. 2013 | 998 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS