Skunče jede do světa

NaloženoNedávno nás oslovili z vyškovského zooparku. Na webových stránkách totiž viděli naše strakaté Skunče a velmi stáli o to, ukázat jej návštěvníkům zooparku. Takové zvíře se totiž jinde v ČR nevidí. A výměnou nám nabídli mladou jačici.

 

Bylo to těžké rozhodování, ale nakonec jsme souhlasili. Pak už to šlo ráz na ráz. Rychle postavit na Štítarském kopci naháňku a vyřídit veterinární osvědčení. V úterý ráno jsme s pomocí Vaška Pikharta přivedli starou jačici následovanou celým stádem do naháňky. Vše samozřejmě probíhalo naprosto poklidně. Chvilku jsme počkal, až se Skunče přiblíží k uličce a spolu s matkou a tetou jsme je oddělili od stáda.

Jaci v naháňceKrátce nato dorazilo auto s přepravníkem ze zooparku. Pánové obdivovali naše stádo, jaky v tak perfektní kondici prý ještě neviděli. Novou jačici jsme z přepravníku vypustili do připravené ohrádky, kterou jsme pak poponesli k naháňce, aby jačička byla v klidu a mohla se začít přes plot seznamovat s novým stádem.

 

Skunče bylo zvědavé, tak samo vlezlo do uličky, kterou jsme za ním zavřeli. Strakatý jak se chvíli poklidně rozhlížel a pak prakticky sám nastoupil do vozíku. Pomaličku a opatrně, aby se nepolekal, jsme zavřeli přepravník a bylo to.

 

StrašidýlkoHned po odjezdu pánů z Vyškova jsme otevřeli naháňku i ohrádku nové jačice, kterou jsme hned pokřtili na Strašidýlko.. Naši jaci se šli podívat, co se to tam objevilo, ale moc zájmu nejevili. Stará jačice hledala a volala Skunče. Strašidýlko mělo z jaků velký strach, takže všechny mladé zvědavce pro jistotu napadalo a pak vždy odběhlo opodál. Zahnali jsme stádo doprostřed kopce, aby to k ohradníku bylo pokud možno daleko (Strašidýlko sice ze zoo ohradník znalo, ale přesto hned skočilo do drátů). Jačice potkala stádo ovcí a koz a byla z toho pěkně vykulená. Celý první den byl na kopci zmatek. Stará hledala tele (Skunče), mladá nechápala, že se ti noví kámoši pořád jen někde válí a že jí nikdo nenese seno a že se má jako opravdu pást.

 

Druhý den už byla holka pěkně unavená nebo pochopila, že u nás vládne pohoda a nikdo nevydává zbytečnou energii na pobíhání po okolí, takže když se stádo páslo, popásala se v malém odstupu opodál, když zalehlo, svalila se taky a odpočívala, když se šlo napít, spěchala se napít…


| Autor: Katka Groesslová | Vydáno dne 30. 06. 2014 | 909 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS