Výlet do Štítar

Výlet pro rodiče a děti Štítary 2009

V neděli 24.5.09 jsme vyrazili na výlet pro děti a rodiče na Štítarský kopec. Sešli jsme se u Starého mlýna, kde jsme si chvilku hráli  na zahrádce a poslouchali žabí koncert v mlýnském náhonu. Tatínka s Jolankou v kočárku jsme poslali  po  cestě ke kostelu sv. Vavřince, my ostastní jsme zamířili za Katkou a Frantou podél řeky ke skalnatému  jižnímu svahu.Franta začal vykládat o životě kolem řeky Radbuzy. Voda je v těchto místech čistá, jsou tu dobré podmínky pro život ohrožených druhů, Franta se zmínil o konci vyder, které u Radbuzy  ještě nedávno sídlili. Upozornil  i na mihule, vážky a užovky, které je tu možné potkat. Zmijí se prý bát nemusíme. Ve svahu jsme nahlíželi do jeskyně, která je útočištěm netopýrů. Franta nám přiblížil i kousek historie Štítarského kopce, ukázal nám pozůstatky valů, které bránily hradiště na Štítarském kopci před nepřátelskými útoky. Rozhlédli jsme se po okolních kopcích, dověděli se o těžbě železných rud, jantarové stezce a loupežnících na Starém Herštejně.

 

Výlet pro rodiče a děti Štítary 2009

Při stoupání na kopec jsme si prohlédli několik zajímavých rostlin - jako např. jetel horský, užanku lékařskou a zběhovec ženevský. Franta se dostal i k včelojedovi, čmelákům a vychytralému chování pačmeláků. Na vrcholku kopce jsme si prohlédli pomník obětem první světové války, kostel sv. Vavřince, kde ještě nedávno na oltáři hnízdila sova pálená, a přilehlý hřbitov. Od kostela jsme šli kousek po cestě až k ohradě s ovečkami, kozami a jaky.

 

Výlet pro rodiče a děti Štítary 2009Kozu Miladu, která nemá ráda děti, pro jistotu Katka uvázala na řemínek. Franta chytil jednoho černého beránka valašky, aby si ho mohly děti pohladit, kozy si pochutnaly na chlebu a ožíraly listí z donesených větviček, jaky jsme na louce nezahlédli a nakonec jsme jim museli jít naproti. Byli zalezlí v křoví a přežvykovali. Hádes nám vykročil v ústrety, ale pak si to rozmyslel a zalezl zpět. Franta chválil jačí odolnost, skromnost, pracovitost a my se nemohli vynadívat, jaci na nás všechny udělali náležitý dojem:-).

Výlet pro rodiče a děti Štítary 2009

 

Nu a pak už jsme se jen skulili po cestě zpět ke starému mlýnu, snědli svačinu, pohráli si, popovídali, rozloučili se a budeme se těšit na další výlet:-).

Katko a Franto, děkujeme!| Autor: Blanka Valášková | Vydáno dne 24. 05. 2009 | 1931 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

tyto stránky vznikly úpravou redakčního systému phpRS